Stokrotki - zapowiadające wiosnę w narodowym parku.

Pozostałe dyskusje o wszystkim

Stokrotki - zapowiadające wiosnę w narodowym parku.

Postprzez Kamillo84 » Śr maja 17, 2017 5:32 am

Znajomość tkanin obiciowych przyda się nie tylko tapicerom, ale jeszcze osobom zainteresowanych zakupem mebli. Wybierając tkaninę zastanówmy się, do czego będzie użyta i jak szybko wykorzystana. Kolor, faktura, czy rysunek tkaniny, to te duży czynnik.Tkanin do wyrobu mebli jest mnóstwo. Zgoda na owy punkt przyczyni się nie tylko tapicerom, tylko a kobietom postronnym kupującym meble. Znajomość materiałów sprawi, że wybór tkaniny będzie prostszy.
JAKĄ TKANINE WYBRAĆ
Każda tkanina jest swoje parametry i walory. Takie materiały są wyjątkowe, dlatego iż są wytrzymałe, odporne na ścieranie. Istotne są także sploty i hafty warunkowane grubością nici, rodzajem sploty i ilością osnowy. Rozróżniamy:
- gramaturę
- wytrzymałość – na rozciąganie
- ścieralność
- odporność na UV
Materiały obiciowe podajemy i badaniom określającym np.
- niepalność
- rozdzieralność
- stopień naciągania
Kupując tkaninę istotne są też:
- odczucia dotykowe – winna być wdzięczna w kontaktu, ale stosunkowo sztywna
- wymagane zabiegi pielęgnacyjne – chodzi tutaj o trudność czyszczenia. Zainteresowane są materiały hydrofobowe jak Easy Clean
- kolor – tu ważna jest aranżacja wnętrza
- stopień pochłaniania zapachów – taka tkanina przyczyni się, jeżeli w lokalu są zwierzęta dodatkowo w gastronomi
DOBÓR DOBREJ TKANINY
Tkaniny tworzą splot wątku z osnową. Przeplatane są pod wygodnym kątem z inną wielkością i pozostałą grubością nici. Jesteśmy różne tkaniny:
SZENILE – grube o lnianym splocie: wysokim runie, stanowią całą forma i drogą kolorystykę.
MIKROFAZY – syntetyczne tkaniny z włosem i eleganckim połyskiem, są delikatne i sprężyste. Mikrofaza nie nasiąka wodą.
PLUSZE – miękkie, puszyste, silne i silne. Wśród nich dajemy:
Aksamit
Welur
Welwet
Genua-cord
Manchester


ŻAKARDY – zawierają głębokie i trudne wiary. Są odporne, wytrzymałe, mięciutkie i bliskie w kontaktu. Mamy żakardy pojedyncze – tkane z samej osnowy oraz samego wątku. To tkaniny jednobarwne, wielobarwne, wielowątkowe, wieloosnowowe. Tkane są również wielowarstwowo z wielu osnów i materiałów.
ALACANTRA – miękka, wytrzymała, przypomina zamsz. Odporna na ścieranie i zabrudzenia.
FLOCK – odpowiedni do aksamitu oraz skóry. Umieszcza się na bazie bawełny i poliestru. Odporna na ścieranie i zabrudzenia.
SKAJ – to tkanina poliestrowa z klasą polichlorku winylu. Skaj to tkanina nieprzemakalna a nie wygodna przy tapicerce samochodowej.
SKÓRA – naturalna, uniwersalna, nie przyciąga kurzu i lekko się czyści. Polecana dla alergików.
Każda tkanina posiada dobre właściwości, ale ważna robić i mieszanki tkanin, które są bardziej wytrwałe na rozciąganie, tarcie, mechacenie, schnięcia, czy chłonność wody. Aby ułatwić nam wybór producenci tworzą często wachlarz różnych połączonych ze sobą tkanin, dzięki temu występują równe komplety.

KOMPLETY TKANIN
ALTARA – to łatwe artykuły o imitacji zamszu
SOLO – o jednolitym kolorze oraz fakturze przypominającej plecionkę
BLANKA – to tkaniny ograniczające wchłanianie wody
HUGO – to temat o małym splocie. Jest zdecydowany na wycieranie i rozdarcia
Materiały obiciowe są specjalistycznymi tkaninami. Odporne na ścieralność, wchłanianie wody, tarcie i rozciąganie. Oprócz tego, iż są praktyczne, są też piękne i ciekawe. Potrafią stworzyć dobrzy klimat we mieszkaniach, a wybór ich na bodajże będzie skłonniejszy potrafiąc się, choć coś na ich informacji technicznych.
Kamillo84
 
Posty: 171
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 1:38 pm
Lokalizacja: Poland

Re: Stokrotki - zapowiadające wiosnę w narodowym parku.

Postprzez Kamillo84 » Śr maja 17, 2017 5:37 am

Obecność kwiatów zawilców pod nagimi krzewami i gałęziami zapowiada nadchodzącą wiosnę. Zawilce zakwitają, jeśli tylko cieplejsze dni zaczynają przepędzać zimę.

Reklama: Hydrofobizacja

Jedne z głównych zakwitają zawilce gajowe. Im dłużej trwa zima, tym trudniejszą radością zajmują własne oczy kwiaty zawilca gajowego jaśniejącego pod nagimi jeszcze drewnami i krzewami. Wiosenny ogród skalny zdobią inne formy zawilców np. Anemone blanda – mają wysokie, wąskopłatkowe kwiaty w kolorze niebieskim, purpurowym, karminowym i białym. Inne odmiany zawilców zakwitają później. Czerpią z południowych krain. Istnieje w śród nich zawilec apeński – Anemone apennina, zawilec wieńcowaty – Anemone coronaria, zawilec – Anemone x fulgens i zawilec jaskrowaty – Anemone ranunculoides.
Jeżeli jesienią przegapimy termin sadzenia bulw zawilców, nie musimy czekać do wiosny. Można osiągnąć u ogrodnika dobrze ukorzenione sadzonki i wysadzać wraz z wszelką głową w polskim ogrodzie.
Niskie odmiany zawilców tworzą dywany, szczególnie dobre w okresie kwitnienia.
Anemone blanda kwitnie często już w lutym. Zawilec apeniński otwiera białe, fioletowe i niebieskie kwiaty w kwietniu. Zawilec gajowy kwitnie od lutego do maja, a zawilec jaskrawy w kwietniu.
Do sadzenia w grupach przydają się odmiany zawilców wyrastających do wysokości 30-40 cm: Anemone x fulgens swoje szkarłatne kwiaty rozwija od marca do maja, zawilec wieńcowaty kwitnie do kwietnia.
W ogrodzie zawilec rośnie pozytywnie na glebach przepuszczalnych, dość próchniczych, zawierających wapń. Jest silny na suszę, choć na znaczeniach silnie nasłonecznionych natomiast na sprzedaż suchej glebie rośliny drobnieją, a kwiaty są niższe od tych jedynych okazów występujących w wilgotnych półcienistych miejscach.
Zawilec wielokwiatowy można rozmnażać z dojrzałych, zebranych późnym latem nasion. Nasiona wysiewa się na wstępie zimy w kosze i kształtuje w szklarni lub lokalu na widnym ciepłym parapecie. Wysiane do pojemników nasiona przykrywamy odpowiednio wilgotną i cięższą warstwą gleby. Kiełkują po 20 dniach. Siewki pikujemy kępkami po kilka roślin. Najpierw przekazujemy je w skrzyneczkach, później wykorzystujemy do doniczek. Zawilec wielokwiatowy łatwo rozmnaża się przez samosiewy. Ważna go jeszcze rozmnażać przez sadzonki z podziemnych rozłogów.
Zawilec przyznaje się na skalniaki, do muzyki na półsłonecznych rabatach bylinowych. Można sadzić go w większych ilościach, tworząc jednobarwne skupiska koło drzew iglastych i liściastych.
Kamillo84
 
Posty: 171
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 1:38 pm
Lokalizacja: Poland


Powrót do Hyde park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron